Z akých druhov materiálu sa šije oblečenie?
Rozdelenie materiálu
Ešte než prejdeme ku konkrétnym typom látok, je vhodné si upresniť, aké druhy materiálu vlastne máme. Základné rozdelenie je na prírodné a umelé. Prírodné materiály sú vyrobené priamym spracovaním suroviny rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Často sa však stretávame aj s umelými materiálmi, medzi ktoré zaraďujeme napríklad polyester. Prírodné látky zastupujeme najčastejšie ľan, ovčia vlna alebo konope. Tieto rastliny rastú tiež na našom území. Zo zahraničia sa k nám dostali látky vyrobené zo surovín cudzokrajných, akými sú bavlna, kašmír a hodváb. Zrejme najrozšírenejšie odevné "umelina" je už spomínaný polyester (skratka PES).
Bavlna - špička medzi látkami
Poznáte to obľúbené príslovie "cítiť sa ako v bavlnke" ? Bavlna patrí medzi najkvalitnejšie a najobľúbenejšie materiál, ktorý má vo svete módneho priemyslu nezastupiteľné miesto. Ide o maximálne príjemný a šetrný materiál, ktorého jemnosť si vás získa na prvý dotyk. Zrejme najväčšou výhodou bavlny je jej pevnosť v ťahu a oderu. Ak sa bavlna namočí, pevnosť sa ešte zvyšuje. Preto sa tento materiál najčastejšie používa na odeve, ktorý je vystavený vyššej námahe. Bavlnené oblečenie dominuje u malých detí, ale aj u športových a voľnočasových odevov. okrem toho, že je bavlna jemná a pritom pevná, je tiež vysoko priedušná, čo je ďalší prednosť tohto materiálu. Okrem oblečenia sa často používa aj na výrobu obliečky a prestieradiel, pretože v "v bavlnke" sa krásne spí.
Elastan a lycra zaistí pružnosť
Oblečenie, ktoré obsahuje podiel elastanu, je krásne pružné. Práve pružnosť je typická pre tento materiál. Elastínové vlákna možno pretiahnuť až na sedemnásobok pôvodnej dĺžky. Po uvoľnení sily sa látka vracia späť na svoju pôvodnú dĺžku. To teda znamená, že napríklad spodnú bielizeň sa krásne prispôsobí vašej postave, a to aj v prípade, že zvolíte menšiu veľkosť. Elasten zabezpečí väčšiu pružnosť materiálu, ktorý je zároveň schopný si dlhodobo udržať svoj tvar a nekrčí sa.
Vysoko pružné polyuretánové vlákno, ktoré patrí do skupiny elastanov materiálu, sa nazýva lycra alebo tiež spandex. Lycra je rovnako ako elasten veľmi pružná, jej vlákno možno natiahnuť až na niekoľkonásobok pôvodnej dĺžky. Často sa kombinuje s úplety či tkaninami, ktoré sú vyrobené z iných syntetických alebo prírodných vlákien.
syntetické vlákna
Často sa môžeme stretnúť aj so syntetikou čiže syntetickými vláknami, medzi ktoré patrí nylon, polyester, polyamid alebo polyakryl . Veľkou prednosťou je elastickosť a odolnosť proti predratiu či roztrhnutiu. Nevyťahujú sa a rýchlo schnú, pretože nasiaknu len malé množstvo vlhkosti.
Pozor však na pranie, polyester a polyamid je vhodné prať pri teplote 60 ° C a najlepšie v programe určenom na jemnú bielizeň. Polyester je do istej miery nekrčivý, preto nie je väčšinou potrebné ho žehliť. V obchodoch je možné zakúpiť veľa oblečenia, ktoré je ušité z polyesteru, napríklad tuniky , letné šaty , úplety, tričká a silnejší tkaniny, ako sú nohavice , kabáty či saká . Často je polyester v spojení s ďalšími vláknami, ako je vlna, viskóza, bavlna. Zrejme najväčšou prednosťou je nízka krčivosť, naopak nevýhodou je veľmi nízka priedušnosť. Tento materiál prakticky nedýcha, takže sa v ňom najmä v lete môžete dosť zapotiť.
Napísal (a) Martina Richterová
Martina Richterová
Pracujem ako redaktorka.
Zaujímam sa o módu a módne doplnky.
Som mamičkou štvorročného chlapčeka a žijem v Prahe.
Medzi moje záľuby patrí: čítanie, cestovanie a turistika.