Domov / Novinky / Rady, ako bojovať s kliešťami
Výrobcovia
Odporúčame
Novinky

Rady, ako bojovať s kliešťami

Rady, ako bojovať s kliešťami  - Afrodit.sk    Teplejšie počasie prináša veľa radosti, ale bohužiaľ aj nejaké starosti. Máme na mysli nebezpečná kliešte, ktorých odstraňovanie si vyžaduje veľkú dávku obozretnosti. Ako teda správne odstrániť kliešťa s minimálnym rizikom?

Odstránenie kliešťa krok za krokom

Aj krátka prechádzka vo vysokej tráve môže skončiť přisátým kliešťom. Prvý varovanie znie: Nikdy na kliešť nesiahajte holými rukami. Než sa pustíte do odstraňovaní kliešťa, navlečte si najlepšie jednorazové gumené rukavice. Následne príde na rad dezinfekcia. Tú nakvapkajte na prisaté kliešť a jeho okolia. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom sa pustite do jeho odstránenia. K tomu môžete použiť špeciálne klieštiky, ktoré sa dajú zakúpiť napríklad v lekárni. Vhodným nástrojom je tiež obyčajná, napríklad starší pinzeta, ktorá by však v ideálnom prípade mala vyčleniť len pre tieto úkony. Kliešť uchopte tesne pri koži a pomocou veľmi pomalého, kývavého pohybu ho vytiahnite. Postihnuté miesto opäť starostlivo vydezinfikujte. Aj po vytiahnutí kliešťa postupujte opatrne. Kliešť v žiadnom prípadne nerozmačkávejte medzi prstami. Rovnako nie je bezpečné kliešť spáliť. Ideálne je vhodiť ho do záchodovej misy a spláchnuť. Dôležité tiež je postihnuté miesto aj naďalej sledovať. Pokiaľ dôjde k nejakej nežiaduce reakcie, radšej vyhľadajte lekársku pomoc.

Pozor na "osvedčené" postupy

Napriek babským poverám nie je príliš dobré snažiť sa kliešť vytáčať von po, či proti smeru chodu hodinových ručičiek. Práve pri tomto pohybe môže skôr dôjsť k jeho pretrhnutiu. Tiež sa neodporúča kliešť mastiť.

Ak sa vám ani na základe týchto rád nedarí kliešť odstrániť a hrozí, že v mieste uhryznutia by mohla zostať napríklad hlavička kliešťa, obráťte sa na lekára. Opatrnosti totiž nie je nikdy nazvyš.

 

Máte nejaký osvedčený postup na odstránenie kliešťa?

Napísal (a) Katka Martinová

Katka Martinová

Zaujímam sa o módu, cestovanie, varenie aj zdravý životný štýl.
A baví ma o tom všetkom písať. ;).