Domov / Novinky / Mikuláš, Anjel a čert - už sa to blíži
Výrobcovia
Odporúčame
Novinky

Mikuláš, Anjel a čert - už sa to blíži

Mikuláš, Anjel a čert - už sa to blíži  - Afrodit.sk    S blížiacim sa Mikulášom, ktorý rok čo rok chodia navštevovať hodné aj neposlušné deti vždy 5.prosince, teda deň pred sviatkom svätého Mikuláša, ma napadá otázka. Ako tento zvyk pojmeme tento rok pre nášho syna? Sama veľmi rada spomínam na svoje detstvo, kedy som ešte verila na to, že Mikuláš naozaj existuje a čertov sa naozaj veľa bála. Neskôr som v nich postupne začala spoznávať našich susedov z dediny, ktorí sa za nich prezliekali. Za môjho detstva neboli tak hrôzostrašné masky, čerti zvyčajne mali len ušmudlanú tvár a parochňu. Dnes ide z niektorých čertov mráz po chrbte aj dospelým, čo poviete? Nemusíme chodiť ďaleko, stačí napríklad navštíviť čertovské slávnosti v susednom Rakúsku.
 

Miloučcí čertíci z rozprávky

Ako malé dievča som milovala Štěpánku Haničincová a jej čertíka Bertík, pamätáte na neho? Tento program bol čierno-biely a čertík Bertík bol taká hodná bábka, ktorá vôbec nenaháněla strach. Z tých najnovších si moc dobre vybavujem Yvetta Blanarovičová, ktorú mám neodmysliteľne spojenú s čertíci z rozprávky Princezná z mlyna. Nielenže tu prejavila svoje úžasné herecké umenie, ale tiež bola namaskovaní tak, že ju len málokto spoznal.

 

Dnes mi príde, že je všetko viac strašidelné, hrôzostrašné a niekedy až prehnané. Samozrejme doba pokročila, masky sú dokonalejšie, ľudia majú viac možností, ako ich zohnať a často možné objednať Mikuláša s čertom a anjelom cez špeciálny agentúru. Otázkou však zostáva, nezanechá to na deťoch následky? Nebolo by lepšie pozvať len Mikuláša s Andělem?

 

Mikulášska u nás doma

Môj štvorročný syn má z čertov rešpekt, asi ako každé dieťa. Ale našťastie nie panickú hrôzu, ako jeho kamarátka. Prvýkrát sme pozvali Mikuláša, keď mu bolo dva a pol roka. Vtedy sme to urobili spoločne s jeho kamarátkou, takže na to boli dvaja. Objednali sme ich cez agentúru a vyslovene sme chceli, aby bol čert "hodný". Myslím, že z výchovného hľadiska to zmysel má, ale nič sa nesmie preháňať.

Od tej doby, čo mám dieťa, si advent užívam oveľa viac, než predtým. Predsa len s deťmi majú Vianoce a Mikuláš to pravé kúzlo. Syn sa teší, až príde Mikuláš k nim do škôlky, pretože tam chodia len Mikuláš s Anjelom bez čerta. Namaľujeme im obrázok a pripravujeme si spoločne básničku, ktorú potom povie Mikulášovi, aby mu za to dal nádielku.

 

Prečo s Mikulášom chodí čerti?

Túto otázku som si kládla už ako dieťa, a pretože sa ma na to pýta aj môj syn, našla som odpoveď.
Svätý Mikuláš je symbolom štedrosti. Je dobrý a rozdáva deťom moudra a samozrejme tiež drobné darčeky. A pretože by to sám nezvládol, sprevádzajú ho dvaja verní spoločníci v podobe dobrého Anjela a "výstražného" čerta, ktorý má za úlohu deti trochu postrašiť a pripomenúť im, aby nehnevali svojich rodičov. Kedysi dávno podľa legendy nechodil s Mikulášom čert, ale iba muž s ušpinenú tvárou oblečený do čierneho. Neskôr sa táto tradícia zmenila a už niekoľko generácií "straší" čert, ktorý k 5.prosince patrí rovnako, ako Mikuláš.

 

Napísal (a) Martina Richterová

Martina Richterová

Pracujem ako redaktorka.

Zaujímam sa o módu a módne doplnky.
Som mamičkou štvorročného chlapčeka a žijem v Prahe.
Medzi moje záľuby patrí: čítanie, cestovanie a turistika.