Domov / Novinky / Ako začať behať aneb športom ku zdraviu
Výrobcovia
Odporúčame
Novinky

Ako začať behať aneb športom ku zdraviu

Ako začať behať aneb športom ku zdraviu  - Afrodit.sk    Chcete sa konečne dostať do formy, ale nemôžete nájsť takú športovú aktivitu, ktorá by vám vyhovovala? Prečo neskúsiť starý dobrý beh, ktorý len tak niečo neprekoná? Behanie je čím ďalej populárnejší záležitosťou a nielen v parkoch, ale aj medzi panelákmi tak vídame stále viac bežcov. Hoďte preto za hlavu obavy z divných pohľadov. Dnes už je behanie tak samozrejmé, že sa mu nikto nečuduje.

Prečo začať behať?

Dôvodov, ktoré hovoria v prospech behanie, je veľa. Behanie je dobré samozrejme kvôli zdraviu, dobrému pocitu a krásnym krivkám. Mohlo by sa zdať, že behanie napomáha formovať svaly iba na nohách, ale opak je pravdou! Pri správnom behu sa zapájajú všetky dôležité svalové skupiny a výsledkom je celkovo pevnejšia postava.

Nespornou výhodou behanie sú tiež nízke náklady , pretože okrem kvalitných topánok nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, prinajmenšom pre začiatok. Pri behaní si navyše "vyčistíte" hlavu, zbavíte sa každodenných starostí a utriedite si myšlienky.

 

Stanovte si menšie ciele

Hlavné rada pre začínajúcich bežcov znie: Nepreceňte svoje sily! Počiatočné nadšenie mnohokrát vedie k tomu, že bežec neodhadne svoju kondíciu a na prvýkrát sa takmer "odrovná", takže ďalší deň nemôže skoro ani chodiť. Následne neustále odkladá ďalší pokus, až všetka snaha vyznie do stratena. Radšej začnite zľahka a postupne trasu predlžujte. Zo začiatku je tiež vhodné striedať beh s rýchlou chôdzou, než sa naučíte správne dýchať.

 

Kúpte si kvalitné topánky

Ak to s behaním myslíte naozaj vážne, potom investujte do kvalitnej obuvi. Všetko ostatné je druhoradé, ale vhodné topánky sú skrátka základ! Vhodne zvolené topánky poskytnú vašim nohám dokonalú oporu a vy predídete problémom s kĺbmi. Vďaka správnym topánkam prekonáte počiatočný odpor. Potom už vám postačí obľúbená mikina a tričko , pohodlné legíny a môžete vyraziť!

Nájdite si partnera

Mnoho ľudí správne motivuje tiež správny "parťák" na behanie. Behanie vo dvojici je pre niekoho oveľa príjemnejšie a tiež napomáha prekonať krízy. A nebudeme vám nič nahovárať, tie sa rozhodne dostaví ... Dôležité je však nenechať sa odradiť prvými nezdary. Pre mnoho ľudí sa behania stane takmer "drogou", bez ktorej sa vzápätí nezaobídu.

 

Behu zdar!

Napísal (a) Katka Martinová

katka Martinová

Zaujímam sa o módu, cestovanie, varenie aj zdravý životný štýl.
A baví ma o tom všetkom písať. ;)