7 tipov, ako hravo zvládnuť náročný jarné upratovanie
1. Jeden deň je lepší!
Najskôr zo všetkého si na jarné upratovanie musíte nájsť čas. Možno ste si dala "záväzok", že budete upratovať vždy, keď sa vrátite z práce. Verte, že to nie je chytré riešenie. Nebude sa vám chcieť a budete svoju prácu flákať. Je určite lepšie, keď na upratovanie celej domácnosti "obetujete" jednu sobotu alebo nedeľu.
2. Plán musí byť
Pokiaľ máte vybraný deň, zostavte si plán upratovania. Rozvrhnite si čas aj miestnosti, ktoré budete upratovať! Nezabudnite na vlastnej komfort - upratovanie vám neutečie, takže si ráno doprajte poriadnu raňajkách, nech máte dostatok síl.
3. Od zhora nadol
Každá profesionálny upratovačka vám potvrdí, že je najlepšie upratovanie vykonávať od zhora nadol. To znamená, že najskôr je potrebné vymiesť pavučiny, oprášiť vršky skríň a pod., Na záver potom vytrieť či vysať.
4. Ako posledný je kúpeľňa
Logicky si musíte rozvrhnúť, s ktorou miestností začnete a s ktorou skončíte. Odporúčam začať spálňou, pokračovať cez obývacia izba, detské izbičky a kuchyňu. Kúpeľňu a záchod si nechajte na koniec. Prečo? Predsa len budete do záchodu vylievať špinavú vodu atď.
5. Nezostávajte v tom sama
Upratať domácnosť je pre jedného človeka náročný. Zapojte preto aj ostatných členov rodiny. Deťom z upratovania urobte "bojovku" a zmerajte im čas, za ktorý si uprace hračky a pod. Nezabudnite na pochvalu!
6. Fáza
Nikto vás nikam nenaháňa. Napríklad po 2 hodinách náročnej práce si naplánujte odpočinok. Za 15 minút posedenie pri dobrej kávy si oddýchnete, pokocháte sa dočasným výsledkom, čo vás inšpiruje k ďalším výkonom.
7. Vyberte si vhodné pomocníkov
Ešte než sa pustíte do práce, kúpte si kvalitný pomocníkov. Stále populárnejšie sú čističe, ktoré využívajú nanotechnológie. Jeden prípravok sa dá použiť na viac povrchov, takže sa nebudete musieť otravovať s niekoľkými čistiacimi prostriedkami. Na prípravkoch určite nešetrite!
Babské rady:
Na záver tu pre vás mám osvedčené babské rady, ktoré upratovanie uľahčia :
Na vodný kameň z kohútikov či iných nerezových plôch skvele zaberá ocot. Urobte si octovú vodu (pomer 1 diel octu na 2 diely vody) a umyte s ním všetky plochy zasiahnutej vodným kameňom.
Nemôžete sa zbaviť "kocúrov" na oknách? Použite na ich umytí studený čierny čaj.
Pri umývaní kuchynskej linky použite vodu so šťavou z citróna. Odstránite tak mastnotu a zaistíte sviežu vôňu.
Ak budete vešať záclony a chcete, aby boli dokonale biele, ponorte ich do vody s jedlou sódou. Na 10 l vody použite 5 lyžíc jednej sódy a nechajte namočené asi 5 hodín. Potom vyperte.
Napísal (a) Magdalena Plívová
Magdalena Plívová
Snažím sa užívať si života plnými dúškami.
Mám rada chytré a inšpiratívne ľudí.
Milujem cestovanie a skvelé jedlo.
Písanie je moja vášeň :-).