Domov / Novinky / 10 rád, ako zvládať stres
Výrobcovia
Odporúčame
Novinky

10 rád, ako zvládať stres

10 rád, ako zvládať stres - Afrodit.sk    Stres je úplne prirodzenou reakciou ľudského organizmu, avšak v obmedzenej miere. Dlhodobé vystavenie vysokej miere stresu je však pre nás škodlivé a môže mať pre náš fyzický i duševný stav negatívne následky.

 

Stres sa najčastejšie prejavuje úzkosťami, depresiami, problémy so zažívaním, únavou, nespavosťou, bolestí hlavy a chrbta, stuhnutými svalmi, zvýšeným krvným tlakom a podobne. To však rozhodne nie je všetko, stres môže stáť za radom ďalších fyzických i psychických problémov. Ako teda týmto problémom predísť a nenechať stres, aby na vás doľahol?

 1. Netrápte sa zbytočnosťami

Snažíte sa riešiť aj ten najmenší problém? Zabudnite na hlúposti, ktoré rovnako nemôžete ovplyvniť, a berte všetko tak, ako je.

 1. Naučte sa lepšie zvládať stresové situácie

Zdá sa vám, že náročné situácie vás nadmerne stresujú? Kľúčom k ich lepšiemu zvládnutiu je precízny príprava. Skúste sa zamyslieť nad tým, ako bude všetko prebiehať, a pripraviť sa na všetky možné eventuality.

 1. Nebojte sa všetkého nového a neznámeho

Desí vás akákoľvek zmena? Dobrým krokom k väčšej pohode a odolnosti je vnímať zmeny pozitívne. Keď budete vo všetkom vidieť hrozbu, ničomu tým nepomôžete, skôr si len priťažíte.

 1. Budujte dobré medziľudské vzťahy

Základom duševnej pohody a spokojnosti sú nepochybne dobré vzťahy v osobnom i pracovnom živote. Vhodné je samozrejme predchádzať konfliktom, prípadne je tiež zavčas riešiť.

 1. Zverte sa svojim blízkym

Veľakrát nič nepomôže tak, ako sa zveriť so svojimi obavami, problémy a starosťami niekomu blízkemu, kto pre nás bude mať pochopenie. Priznať obavy rozhodne nie je slabosť, práve naopak!

 1. Načúvajte svojmu telu

Telo najlepšie vie, kedy má dosť. Ovšem mnohokrát mu načúvame veľmi málo alebo vôbec. Pritom problémy so zažívaním, únava, bolesti hlavy a ďalšie príznaky ukazujú na prílišný stres veľmi jasne.

 1. Nesnažte sa stihnúť všetko

Dôležité je stanovovať si ciele, ktoré môžete splniť vo všetkých sférach, teda pracovné i osobné. Inak sa budete neustále motať v začarovanom kruhu, z ktorého niet úniku.

 1. Dbajte na vyvážený jedálniček

Základným predpokladom duševnej rovnováhy je zdravá strava. Bez nedostatku energie sa stresovým situáciám veľmi zle čelí a telo je potom náchylnejšie k najrôznejším prejavom stresu.

 1. Nepodceňujte fyzickú aktivitu

Uvoľniť sa a zároveň zlepšiť svoju fyzickú kondíciu je tiež nevyhnutné. Preto si nájdite čas na šport, alebo aspoň pravidelné prechádzky. Pri športe sa vyplavujú endorfíny čiže hormóny šťastia, ktoré vám tiež pomôžu bojovať so stresom. Vítanou rovnováhu môže priniesť aj meditácie.

 1. Urobte si čas len pre seba

Posedieť s priateľmi, prečítať si zaujímavú knihu, dopriať si zaslúžený odpočinok, kúpiť si niečo pekné na seba ... Nezáleží na tom, ako si relaxáciu predstavujete vy. Dôležité však je si na obľúbené aktivity nájsť čas!

Napísal (a) Katka Romanová

Katka Romanová

Zaujímam sa o módu, cestovanie, varenie aj zdravý životný štýl.
A baví ma o tom všetkom písať. ;).